Tüm Kategoriler
Haberler

Ana Sayfa > Haberler > Haberler

Mikrokanal tüplerinde 1100 h112 alüminyum paralel akışının geliştirilmesi

Yayınlanma Zamanı: 2023-03-10 Görüntüleme: 12

① Soğutucu akışkanın tarihsel değişimi

1989 yılında CFCS kullanımını sınırlayan ilk uluslararası anlaşma olan Montreal Protokolü imzalandı ve ozonun kimyasal tahribattan korunması süreci hızlandırıldı. O zamanlar R22 tercih edilen alternatifti ve ticari klimaların ve diğer elektrikli cihazların çoğu bugün hala kullanılıyor. Bununla birlikte, R22'nin yoğun tüketimi dünyaya başka bir felaket getirici zarara yol açacaktır: sera gazı etkisi, dolayısıyla o da yasaklanmıştır: 2003'te %65'e, 2010'da %35'e, 2015'te %10'a düşürülmüştür. ve 2020'de tamamen yasaklanacak (2030'a ayarlandıktan sonra)! Ve R134a, R407C, R410a ve diğer yeni çevre soğutmalarında kullanıldı ve araç klima sisteminde zorunlu kullanım elde eden ilk sistem oldu (1996'da AB düzenlemeleri, 2002'de Çin düzenlemeleri). Yüksek basınçlı ve yüksek gaz yoğunluğuna sahip R410a yaygın olarak kullanılmaktadır. Yalnızca daha küçük deplasman kapasiteli kompresörleri değil aynı zamanda daha küçük çaplı boru hatlarını ve vanaları da kullanabilir. Bu nedenle dünyada ticari soğutucu akışkan olarak en iyi seçim haline gelmiştir. Yüksek basınç direncine sahip paralel akışlı mikro akışlı evaporatör ve kondenser, ev ve ticari iklimlendirme sistemleri için en iyi seçim haline geldi.

② Araç iklimlendirmesi mikrokanal çağına girmede başı çekiyor

Mikro kanallı ısı değiştirici (yaygın olarak paralel akışlı evaporatör ve kondenser olarak bilinir) ilk kez 1981 yılında Stanford Üniversitesi'nden iki profesör tarafından geliştirildi. 1996 yılında soğutucu akışkan olarak R134a kullanılarak otomobil klima sistemlerinde kullanılması zorunlu hale geldi. Şu anda dünyadaki tüm otomobil klima sistemleri bu tür mikro kanallı ısı eşanjörlerini kullanıyor.

③ Ev tipi ve ticari klimalar piyasaya sürülmeye hazır

Mikrokanallı ısı değiştiricilerin evsel ve ticari iklimlendirme sistemlerinde uygulanması çok daha sonra gerçekleşti. Öncelikle R410a'nın en hızlı pazar olduğu Japonya pazarı, ikiden az üniteli küçük klimaları kullanmaya başladı ve yavaş yavaş büyük klimalara geçiş yapıyor. Bu arada, yüksek verim elde etmek amacıyla enerji verimliliği oranını artırmak için klimaların ısı değişim alanını genişletecek. Ve iklimlendirmenin ısı değişim alanını genişletmek için tercih edilen bileşen hiç şüphesiz tamamı alüminyum mikrokanallı ısı değiştiricidir.

Yasaklanma dönemi yaklaşırken, yurt içinde ve yurt dışında giderek daha fazla tanınmış klima işletmesi, tamamı alüminyum mikro kanallı ısı eşanjörlerini geliştirmeye ve kullanmaya başladı. Dokuz yıl kadar önce, Amerika Birleşik Devletleri ev klimalarında tamamen alüminyumdan yapılmış mikro kanallı ısı eşanjörlerini kullanmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri iklimlendirme endüstrisinin uçak gemisi "York", ürünlerinde %100 tamamen alüminyum mikro kanallı ısı eşanjörleri kullanmıştır. Sharp, Samsung gibi Japonya ve Güney Kore'deki klima üreticileri birkaç yıl önce mikro kanallı ısı eşanjörü araştırmalarına başladı.

Çin'de ev ve ticari klimaların iyileştirilmesinin hızlandırılması daha acil bir durumdur:

Her şeyden önce, Çin'in iklimlendirme üretimi uzun yıllardan beri dünyanın en büyüğü olmuştur ve son yıllarda dünyanın yıllık iklimlendirme üretiminin yüzde 70'inden fazlasını oluşturmuştur. Kısıtlamaların ve yasakların yükünü Çin çekiyor.

İkincisi, Çin'in ev ve ticari klima pazarındaki rekabet son derece şiddetli, yüksek bakır fiyatıyla birleştiğinde işletmelerin dayanmasını zorlaştırıyor, işletmeleri "bakır yerine alüminyum" hızını artırmaya ve yeni teknolojilerin uygulanmasına zorluyor. çevre koruma, verimlilik, enerji tasarrufu sağlamak ve aynı zamanda maliyeti büyük ölçüde azaltmaktır ve aynı hacimdeki alüminyum fiyatı, bakır fiyatının yalnızca on ikide biri kadardır. Paralel akış teknolojisinin uygulanması, maliyet azaltmanın ana yönü haline geldi.

Üçüncüsü, devlet bir dizi zorunlu enerji tasarrufu politikası, yasa ve yönetmelik ile endüstriyel standartlar getirmiştir. Enerji tasarrufu sağlamak için iklimlendirmenin üç ana yolu vardır: Birincisi frekans dönüşüm kontrolünü kullanmaktır, ancak frekans dönüştürücü maliyetleri çok artıracaktır; İkincisi, bakır borulu ısı eşanjöründe soğutucu akışkanın doğrudan R410a soğutucu akışkanla değiştirilmesidir ancak bu daha yüksek maliyete yol açacaktır. Üçüncüsü, paralel akışlı mikro kanallı ısı eşanjörünün kullanılması, yalnızca çevre koruma, etkili enerji tasarrufu ile uyumlu değildir ve maliyeti% 50'den fazla azaltabilir. Bu nedenle mikrokanal, ev ve ticari klimaların iyileştirilmesi için en iyi seçim ve çıkış noktası haline geldi.

图片 1

Sıcak kategoriler